ATRAKCJEPort i Bulwar
    Najciekawszym miejscem do spacerów w Helu jest rejon portu i Bulwaru Nadmorskiego. Szczególnie interesujący może być spacer po nabrzeżu portowym i bulwarze podczas sztormu. Odbijające sie od betonu fale, dochodzące do 5-6 metrow wysokości dostarczają niezapomnianych wrażeń

Plaże i kompieliska
    Odwiedzając Hel mamy niepowtarzalną okazję skorzystania ze słońca i kompieli w wodzie morskiej. Do wyboru sa plaże nad otwartym morzem lub Zatoką Gdańską. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Woda na plaży od strony morza jest bardziej czysta, lecz zimniejsza niż od strony zatoki. Jest ona bardzo dobrze wyposażona w urządzenia rekreacyjne, znajduje się tam wypożyczalnia sprzętu turystycznego i koszy plażowych, jest tez zjeżdzalnia wodna i nadmuchiwany zamek do zabaw ruchowych dla dzieci. Od strony zatoki plaża jest węższa, lecz równie chętnie odwiedzana przez plażowiczów, którzy mogą wypożyczyć tu rowery wodne i sprzęt sportowy.

Muzeum Rybołówstwa
    Wartą obejrzenia atrakcja turystyczną miasta jest gotycki kościół św Piotra i Pawła. Znajduje sie on nad brzegiem zatoki Puckiej, przy porcie i od 1972r. mieści sie w nim Muzeum Rybołóswtwa. Dookoła muzeum można obejrzeć jedyny w Polsce skansen ludowych łodzi rybackich z naszego wybrzeża.

Fokarium
    Przy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego znajduje się helskie "fokarium". Żyją tam foki szare które przechodzą kwarantannę i rekonwalescencję. Po odzyskaniu sił powrócą do swojego naturalnego środowiska. W chwili obecnej "fokarium" jest udostępnione zwiedzającym odpłatnie.
Militaria
    Hel oprócz unikalnych walorów naturalnych, posiada również bardzo bogatą historię. To od ataku na helski cypel rozpoczeła się II wojna światowa, a Hel był najdłużej broniącym się garnizonem w Polsce. Odrestaurowane obiekty militarne z czasów wojny można obejżeć w Muzeum Obrony Wybrzeża oraz na cyplu Helskim. Wciąż świeże ślady historii jak transzeje i okopy można również napotkać w czasie spaceru po lesie.